Problem 5.52 A fisherman has caught a very large, 5.0 kg fish from a dock that i
ID: 2282741 • Letter: P
Question
Problem 5.52 A fisherman has caught a very large, 5.0 kg fish from a dock that is 2.0 m above the water He ?s using lightweight fishing line that will break under a tension of 57 N or more. He is eager to get the fish to the dock in the shortest possible time. Part A If the fish is at rest at the water?s surface, what?s the least amount of time in which the fisherman can raise the fish to the dock without losing it? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Delta t min =Explanation / Answer
for T = 57 N
let acceleration be a , then,
a = (57-5*9.8)/5 = 1.6 m/s^2
then
height = 2m
time = sqrt(2*2/1.6)
time = 1.58 sec