A block of mass m and initial speed collides elastically with a block of mass 2m
ID: 2284312 • Letter: A
Question
A block of mass m and initial speed collides elastically with a block of mass 2m which is initially at rest. Assuming the positive direction is to the right and that there is no friction between the blocks and the surface, what is the velocity of the block of mass m after the collision? A block of mass m and initial speed collides elastically with a block of mass 2m which is initially at rest. Assuming the positive direction is to the right and that there is no friction between the blocks and the surface, what is the velocity of the block of mass m after the collision?Explanation / Answer
according to the law of conservation of momentum,
m1u 1+ m2u2 = (m1+m2)v here m1 = 2m2 and u2 = 0
=> u1 = (m1+m2)v / m = 3v here v is the common velocity after collision