Problem 19.47 An object with a charge of -2.6 mu C and a mass of 1.0 x 10 kg exp
ID: 2285028 • Letter: P
Question
Problem 19.47 An object with a charge of -2.6 mu C and a mass of 1.0 x 10 kg experiences an upward electric force, due to a uniform electric field, equal in magnitude to its weight. Part C If the electric charge on the object is doubled while its mass remains the same, find the direction and magnitude of its acceleration. Express your answer using three significant figures. a= m/s^2 Part D If the electric charge on the object is doubled while its mass remains the same, find the direction and magnitude of its acceleration. upward downward to the left to the rightExplanation / Answer
Fe = Fg
E*q = m*g
E = mg/q = (1e-3*9.8)/(2.6e-6) = 3769.23 N/C
B)
down wards
C)
Fnet = Fe - Fg = E*2q - m*g = (2*3769.23*2.6e-6)-(1e-3*9.8) = 0.009799996 N
a = Fnet/m = 0.009799996/1e-3 = 9.79 m/s^2
upwards