The figure below shows three charges at the corners of a rectangle of length x =
ID: 2286808 • Letter: T
Question
The figure below shows three charges at the corners of a rectangle of length x = 0.55 m and height y = 0.35 m. What is the electric potential at the center of the rectangle?
I used the following formula V = (K*q)/r
so i first caluclated r and i assumed that r was half of the diagonal .....so i got r = .3259
then i added all the charges
then i applied the formula.......(k/r) * (q1+ q2+ q3 ) = 184820.4971 but it was wrong
My answer was this and it was wrong : 184820.4971 V
ANS : ___________________ V
Explanation / Answer
V = (k/r)*(q1+q2+q3)
V = (9e9/0.3259)*(2.7-3.3-6.1)*1e-6
V = -185026.08 V