Two nonconducting spheres 1 and 2 carry the same charge, and the magnitude of th
ID: 2287728 • Letter: T
Question
Two nonconducting spheres 1 and 2 carry the same charge, and the magnitude of the electric force exerted by each sphere on the other is 0.2Nwhen they are 60mm apart.
Part A
What is the magnitude of the charge on each sphere, assuming each has a diameter much smaller than 10 mm?
Express your answer with the appropriate units.
q =
Part B
What are the x and y components of the magnitude of the electric field60mm directly above sphere 1 if sphere 2 is located to the left of sphere 1? Assume that the positive x and y axes are directed to the right and upward, respectively.
Enter your answers numerically separated by a comma.
Ex, Ey= N/C
Part C
Would your answers change if each sphere had a radius of 10 mm?
No
Yes
Ex, Ey= N/C
Part C
Would your answers change if each sphere had a radius of 10 mm?
No
Yes
Explanation / Answer
a) Now F = k*q^2/r^2 (according to Coulombs Law)
or q = sqrt(F*r^2/k) = sqrt(0.2*(0.060)^2/9.0x10^9) = 2.83x10^-7C
b)
Let r be the radius of the sphere. Then the equation of the sphere with center (5,10,?9) is
(x?5)2+(y?10)2+(z+9)2=r2
Now since your sphere passes through the origin=(0,0,0), therefore you get r2=52+102+92=25+100+81=206. Therefore the equation of the sphere is:
(x?5)2+(y?10)2+(z?9)2=206