Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the circuit shown in Fig.8, answer the lertical sensitivity for the wo chann

ID: 2292356 • Letter: F

Question

For the circuit shown in Fig.8, answer the lertical sensitivity for the wo channels-2 Vidiy CHI sensitivin-o.1 11. The frequency of the source equal R- I CI12 a) I kHz c) 2 kHz b) 1/10 Hz d) 10 k Hz CH1 CH 12.The angle of the voltage seen by CH2 with respect to that seen by CHI is a) 18° lagging c) 36 lagging b) 18° leading d) 36 leading 13·The average power delivered fromthe source equal a)48 mW b) 19.4 mw c) i8mw d) 36 mW 14.The magnitude of the impedance Z is ?) 787.7 ? b) ¡333.33 ? c) 333.33 ? d) 444,5 ? For the operational amplifier circuit shown in Fig.9, if the relation between the output voltage (Vo) and the input voltage (Vin) is as given, answer the following questions 15:-16 FIG. 9 R2 2k Vo Vin 15. The value of R2 equal b) 10 k? d) 40 k? b) 20 k? Vo (V) 10 16.The value of Vec is about a)10V b) 1 V c) 15 V d) 20 V -10 -1 -0.5 0 0.5 1 Vin (V)

Explanation / Answer

11. Frequency of source = 1/no of divisions in horizontal of CH1* 0.1msec

=1/ 5*0.1 = 1/ 0.5 msec = 2000 HZ

= 2 K HZ

12. CH1 and CH2 covers indivually 5 parts each .

so part value = 180/5 = 36 degree

Here CH1 is 36 degree leading . So CH2 is 36 degree lagging

13. Average power delivered P = v*v/R

so voltage v = 3*2 = 6 Volts

So power P = 6*6/1K = 36 mW

15. Given that is inverted opamp

so apply KCL

Vin-0/2K = 0-V0/R2

10/2K= 10/R2

SO R2 = 2 K ohm

16. The value of Vcc is 10 V

here i =