See image below LON-CAPA Square Wire L x c Home k Help Ask A C ou.edu law/hr4ed3
ID: 2295470 • Letter: S
Question
See image below
LON-CAPA Square Wire L x c Home k Help Ask A C ou.edu law/hr4ed3219tproblem?symb uploaded%2fohiou%2fld3480150cd5 835236ou capa2%2fdefault 1388360761%2esequence 8 ohio E Hw Help D wleyplus ON-CAPA. Physics book Blackboard Learn RAE Email a Amazon Student A oucu CC Glyde Discover Premier Fant, CUR Square Wire Loop in a Uniform Magnetic Field Due in 15 hours, 50 minutes in the field, as shown in the figure The resistance of the wire is o perpendicular to a uniform magnetic field, wit A square wire loop with 0.600 m h half the area of the loop nd the internal resistance of the battery is 2 sides is 0.04 2. If the total emf in the loop is 28.566 V calculate the emf of the battery, when the magnitude of the field varies with time according to B B 0.042 8.70 with B in teslas and t in seconds. Submit Answer Tries 0/10 What is the current in the circuit? Submit Answer Tries 0/10 What is the potential drop across the internal resistance of the battery? Submit Answer Tries 0/10 Post Discussion Send FeedbackExplanation / Answer
a) induced emf = A dB/dt = 0.6^2/2*8.7 = 1.566
so battery = 28.566 - 1.566 = 27 V
b) I = 28.566/0.1= 285.66 A
c) V internal = 285.66*0.04= 11.43 V