Question
Could I please get some help in this problem related to Angular Momentum
As part of a carnival game. a 0.628 kg ball is thrown at a slack of 18.3 - cm tall. 0.343 - kg objects and hits with a perfectly horizontal velocity of 10 3 m/s. Suppose the ball strikes the very top of the topmost object as shown to the right. Immediately after the collision, the ball has a horizontal velocity of 4.35 m/s In the same direction, the topmost object now has an angular velocity of 2 83 ra the objects below are undisturbed If the objects center of mass is located 12 8 cm below the point where the ball hits, what is the moment of inertia of the object about its center of mass? What is the center of mass velocity of the tall object immediately after it is struck?
Explanation / Answer
conserving linear momentum
0.628*10.3 = p + 0.628*4.35
p = 10.89 m/s
linear momentum of object = 10.89*0.343 = 3.735
angular momentum of object = r*p = 0.342
angular momentum L = I*omega = I*V/r
0.342*0.183/10.89 = I
moment of inertia I = 5.75810^-3 kg-m^2
centre of mass velocity
Vcm = V-r*omega
Vcm = 0