Instead of using HCl to standardize NaOH a student used potassium hydrogen phtha
ID: 229966 • Letter: I
Question
Instead of using HCl to standardize NaOH a student used potassium hydrogen phthalate. KHC8H4O4 which has a molar mass of 204 g/mole. It required 32.46 mL of NaOH to titrate 1.45g of KHC8H4O4 to a pale pink endpoint, what is the molarity of NaOH? KHC8H4O4 + NaOH —> K+ + Na+ + C8H4O4 2- + H2O Instead of using HCl to standardize NaOH a student used potassium hydrogen phthalate. KHC8H4O4 which has a molar mass of 204 g/mole. It required 32.46 mL of NaOH to titrate 1.45g of KHC8H4O4 to a pale pink endpoint, what is the molarity of NaOH? KHC8H4O4 + NaOH —> K+ + Na+ + C8H4O4 2- + H2OExplanation / Answer
A:- Balanced chemicall equation,
KHC8H4O4 + NaOH —> K+ + Na+ + C8H4O42- + H2O
1 mole 1 mole
moles of KHC8H4O4 = (1.45 g / 204 g/mole)
= 0.0071078 moles
At equilaence point, number of moles of KHC8H4O4 = number of moles of NaOH
so number moles of NaOH = 0.0071078 moles
molarity of NaOH, M = 0.0071078 mole / 0.03246 L
= 0.219 M
The molarity of NaOH = 0.219 M