A cup of water has an ice cube floating in it. The ice cube has a volume of .000
ID: 2300233 • Letter: A
Question
A cup of water has an ice cube floating in it. The ice cube has a volume of .0005 m3 Assume the density of water is 1000 kg/m3 and the density of ice is 917 kg/m3
What is the gravitational force on the ice cube?
1.2 N
3.4 N
4.5 N
What percentage of the ice cube's volume is under water?
84.3 %
91.7 %
96.5 %
What Force would be required to completely submerge the ice cube?
0.17 N
0.23 N
0.41 N
1) 0 m/s2
2) 4.9 m/s2
3) 9.8 m/s2
4) 14.7 m/s2
5) 19.6 m/s2
Straws work on the principle of the outside atmospheric pressure pushing the fluid (for example water) up the straw after you have lowered the pressure at the top of the straw (in your mouth). Assuming you could create a perfect vacuum in your mouth, what is the longest vertical straw you could drink water from?
1.65 m
4.28 m
7.71 m
10.3 m
How would this answer change if you were on a planet with a much lower atmospheric pressure?
increases
decreases
remains the same
Explanation / Answer
gravitational force on the ice cube =917*0.0005*9.8 = 4.493 N
percentage of the ice cube's volume is under water=[ (917*0.0005/1000) / 0.0005 ]*100 = 91.7 %
extra Force would be required to completely submerge the ice cube = 1000*0.0005*9.8 - 4.493 = 0.407 N