Incoming ons Some mass spectrometers, as shown in the figure, use an electric fi
ID: 2303582 • Letter: I
Question
Incoming ons Some mass spectrometers, as shown in the figure, use an electric field to give the incoming ions a certain known kinetic energy as they enter the magnetic field. Assume a magnetic field strength of 0.5 T r7 , what is the radius r of (a If a certain ion carries a charge of 30 ?C has a mass of 0.8 g and possesses an initial kin etic energy of 4 x path? sc cular 0.257 m Submit Answer Incorrect. Tries 1/8 Previous Tries (b) What is the final kinetic energy of the ion just before it reaches the ion detector? lon detector. Submit Answer Tries 0/8Explanation / Answer
Kinetic energy, KE = 0.5 mv^2
V^2 = 2KE/m = (2 x 4 x 10^-7)/(0.8 x 10^-3) = 0.001
V = 0.032 m/s
A) Radius, r = mv/qB = (0.8 x 10^-3 x 0.032)/(0.5 x 30 x 10^-6)
Radius, r = 1.687 m
B) Change in kinetic energy
Delta E = (delta KE) initial - (delta KE) final
So, final kinetic energy, KE = 4 x 10^-7 J
Comment in case any doubt, please rate my answer ...