Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 38 g ball is fired horizontally with initial speed v0 toward a 100 g ball that

ID: 2305249 • Letter: A

Question

A 38 g ball is fired horizontally with initial speed v0 toward a 100 g ball that is hanging motionless from a 1.1m long string. The balls undergo a head on perfectly elastic collision, after which the 100 g ball swings out to a max angle=51°. What was the initial velocity v0? A 38 g ball is fired horizontally with initial speed v0 toward a 100 g ball that is hanging motionless from a 1.1m long string. The balls undergo a head on perfectly elastic collision, after which the 100 g ball swings out to a max angle=51°. What was the initial velocity v0?

Explanation / Answer

Gain in potential energy of the suspended ball:

U = mgh = mg[L - Lcos51]

=> U = 0.1 x 9.8 x 1.1[1 - cos51] = 0.4 J

since the collision is elastic, this must be the kinetic energy of the striking ball

so, 0.4 = (1/2)mvo2

=> vo = 4.588 m/s.

this is the initial velocity of the striking ball.