Problem 12: Unpolarized light of intensity I0 = 650 W/m2 is incident upon two po
ID: 2305289 • Letter: P
Question
Problem 12: Unpolarized light of intensity I0 = 650 W/m2 is incident upon two polarizers. The first has its polarizing axis vertical, and the axis of the second is rotated ? = 35° from the vertical.
Part (b) What is the intensity of the light after it passes through the second polarizer in W/m2?
------------
Problem 11: The angle between the axes of two polarizing filters is 47.5°.
By how much does the second filter reduce the intensity of the light coming through the first?
--------
Problem 10: Consider a thin film of of soapy water (n = 1.33) on Plexiglas. Since light is a wave, there are many thicknesses of this film that will result in constructive interference.
Part (b) What is the second smallest non-zero thicknesses, in nanometers, of this film if it appears green (constructively reflecting 515 nm light) when illuminated perpendicularly by white light?
Part (c) What is the third smallest non-zero thicknesses, in nanometers, of this film if it appears green (constructively reflecting 515 nm light) when illuminated perpendicularly by white light?
--------
A laser beam is incident on two slits with separation d = 0.032 mm. A screen is placed L = 4.2 m from the slits. The wavelength of the laser light is ? = 2750 Å. ?1 and ?2 are the angles to the first and second bright fringes above the center of the screen.
Part (d) Solve for the numerical value of y in meters.
-------
Problem 6: Suppose the first-order maximum for 470 nm blue light being trasmitted through a diffraction grating is at an angle of 27°.
How many lines per centimeter are there on this diffraction grating?
---------
Problem 7: When light of a wavelength ? = 605 nm is incident on a diffraction grating the first maximum after the center one is found to occur at an angle of ?1 = 6.5 degrees.
Part (a) Write an expression for the grating's line density, n, in terms of the given quantities.
Part (b) Calculate this spacing in lines per centimeter?
Part (c) Find the angle of the second order intensity maximum, ?2, in degrees.
-----------
A red laser (? = 593 nm) is incident on a diffraction grating that has n = 1700 lines per cm.
? = 593 nm n = 1700 lines/cm
Part (a) What is the angle, in radians, that the first order maximum makes, ?1?
Part (b) What is the angle of the fourth order maximum, ?4, in radians?
---------
Thank you, and I need all of these questions answers and in the correct units. Please do not just answer parts of these questions as I need all of the to be answered since they relate to the same chapter matieral.
?Explanation / Answer
here,
12)
I0 = 650 W/m^2
theta = 35 degree
the intensity of light passed through 1 , I1 = I0/2 = 325 W/m^2
the intensity of light passed through the seccond polarizer , I2 = I1 * ( cos(theta))^2
I2 = 325 * ( cos(35))^2 W/m^2
I2 = 218.1 W/m^2
11)
theta = =47.5 degree
the intensity of light delivered through seccond , I2 = I1 * ( cos(theta))^2
I2 /I1 = (cos(47.5))^2 = 0.46