Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. Open circuit B. 14 k? C. Short circuit D. 28 k? A. +20 V B. –20 V C. – 7 V D.

ID: 2314291 • Letter: A

Question

A. Open circuit
B. 14 k?
C. Short circuit
D. 28 k?

A. +20 V
B. –20 V
C. – 7 V
D. – 37 V
E. – 3 V

Question 5.5. (TCO 2) For the circuit below, if Vs = 10 V and the wiper of the pot is at the top maximizing the output. What is the power dissipated by the pot?

1. (TCO 1) Current increases as a result of (Points : 10) A. an increase in the applied voltage.
B. a decrease in the circuit resistance.
C. an increase in the circuit resistance.
D. an increase in the applied voltage or a decrease in the circuit resistance.

Explanation / Answer

1 Ans. D. According to OHMS law V = IR

2 Ans. A. 1/4Watt resistor to limit 12mA current

3 Ans. B. According to maximum power transfer theorem maximum power is delivered when Load Resistor = Source Resistor. Here given source resistor is 14KOhms

4 Ans. E. At Y the voltage is +17v - 20v = -3V

5 Ans. Pmax = E2/4RL = 100/4x5K =4mWatts