Milco, Inc., acquired a machine that cost $600,000 early in 2016. The machine is
ID: 2332242 • Letter: M
Question
Milco, Inc., acquired a machine that cost $600,000 early in 2016. The machine is expected to last for eighth years, and its estimated the end of its life is $80,000. Required a. Using straight-line depreciation, calculate the depreciation expense to be recognized in the first year of the machine's life and calculate the accumulated depreciation after the fifth year of the machine's life. Depreciation expense Accumulated depreciation b. Using declining-balance depreciation at twice the straight-line rate, calculate the depreciation expense for the third year of the machine's life. c. What will be the net book value of the machine at the end of its eighth year of use before it is disposed of, under each depreciation method? Net t book value Straight-line depreciation Declining-balance depreciationExplanation / Answer
a) Depreciation expense = (600000-80000/8) = $65000 per year
Accumlated depreciation = 65000*5 = $325000
b) Double decline rate = 100/8*2 = 25%
Depreciation expense = 600000*75%*75%*25% = $84375
c) Calculate net book value
Straight line depreciation = (600000-80000) = $520000
Declining balance depreciation = $520000