Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The comparative statements of Blossom Company are presented here. BLOSSOM COMPAN

ID: 2332602 • Letter: T

Question

The comparative statements of Blossom Company are presented here.

BLOSSOM COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2017

2016

$1,891,640

$1,751,600

1,059,640

1,007,100

832,000

744,500

501,100

480,100

330,900

264,400

23,100

21,100

307,800

243,300

93,100

74,100

$ 214,700

$ 169,200

BLOSSOM COMPANY
Balance Sheets
December 31

Assets

2017

2016

$ 60,100

$ 64,200

74,000

50,000

118,900

103,900

127,100

116,600

380,100

334,700

659,000

530,300

$1,039,100

$865,000

Liabilities and Stockholders’ Equity

$ 161,100

$146,500

44,600

43,100

205,700

189,600

230,000

210,000

435,700

399,600

290,000

300,000

313,400

165,400

603,400

465,400

$1,039,100

$865,000


All sales were on account. Net cash provided by operating activities for 2017 was $221,000. Capital expenditures were $135,000, and cash dividends were $66,700.

Compute the following ratios for 2017. (Round current ratio, earnings per share and asset turnover to 2 decimal places, e.g 1.83 and all other answers to 1 decimal place, e.g. 1.8 or 2.5%. Use 365 days in calculation.)

Open Show Work

BLOSSOM COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2017

2016

Net sales

$1,891,640

$1,751,600

Cost of goods sold

1,059,640

1,007,100

Gross profit

832,000

744,500

Selling and administrative expenses

501,100

480,100

Income from operations

330,900

264,400

Other expenses and losses    Interest expense

23,100

21,100

Income before income taxes

307,800

243,300

Income tax expense

93,100

74,100

Net income

$ 214,700

$ 169,200

Explanation / Answer

Part A

Earnings per share = net income / Average outstanding shares = 214700/59000 = 3.64

((290000+300000)/2)/5 = 59000

Part B

Return on common stockholders’ equity = net income / Average stockholders' equity = 214700/((603400+465400)/2) = 40.2%

Part C

Return on assets = net income / Average total assets = 214700/((1039100+865000)/2) = 22.6%

Part D

Current Ratio = current assets / current liabilities = 380100/205700 = 1.85

Part E

Accounts receivable turnover = sales / Average accounts receivable = 1891640/((118900+103900)/2) = 17.0 times

Part F

Average collection period = 365/accounts receivable turnover = 365/17.0 = 21.5 days

Part G

Inventory turnover = cost of goods sold / Average inventory = 1059640/((127100+116600)/2) = 8.7 times

Part H

Days in inventory = 365/inventory turnover = 365/8.7 = 42.0 days

Part I

Times interest earned = EBIT / interest = (307800+23100)/23100 = 14.3 times

Part J

Asset turnover = sales / Average total assets = 1891640/((1039100+865000)/2) = 1.99 times

Part K

Debt to assets ratio = total liabilities / total assets = 435700/1039100 = 41.9%

Part L

Free cash flow = Net cash provided by operating activities - Capital expenditures - cash dividends = 221000-135000-66700 = 19300