Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cost of Goods Sold, Income Statement Ellerson Company provided the following inf

ID: 2333469 • Letter: C

Question

Cost of Goods Sold, Income Statement Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: Beginning inventory: Direct materials $68,000 Work in process 29,400 Finished goods 43,200 Ending inventory: Direct materials $70,400 Work in process 40,000 Finished goods 42,100 During the year, direct materials purchases amounted to $278,000, direct labor cost was $189,000, and overhead cost was $523,000. During the year, 100,000 units were completed. Last calendar year, Ellerson recognized revenue of $1,312,000 and had selling and administrative expenses of $204,600. Required: 1. What is the cost of goods sold for last year? $ 2. Prepare an income statement for Ellerson for last year. Ellerson Company Income Statement For the Year Ended December 31 $ $

Explanation / Answer

Solution:-

1. Cost of goods sold for last year:-

= ( $68,000 + $2,78,000 ) - $70,400

=3,46,000 - 70,400

= $2,75,600

= $2,75,600 + $189,000

= $4,64,600

$9,77,000

= (9,77,000 + 43,200) - 42,100

= $ 9,78,100

2.Income statement for Ellerson for last year:-

= 1.312,000 - 9,78,100

= $3,33,900

=3,33,900 - 204,600

= $1,29,300

Note:- As per chegg rule i have time limit to complete the answer ,that's why iam not answered for the complete answer in second question .if need that question also please upload it as a another question.

THANK YOU.

Debit Credit Beginning inventory of direct materials (A) $68,000 Purchased of direct material (B) $2,78,000 Ending inventory of direct materials (C) $70,400 Direct material consumed (D) = (A + B) - C

= ( $68,000 + $2,78,000 ) - $70,400

=3,46,000 - 70,400

= $2,75,600

Direct labor cost (E) $189,000 Prime cost (F) = D + E

= $2,75,600 + $189,000

= $4,64,600

Overhead cost (G) $523,000 Beginnning WIP (H) $29,400 Ending WIP (I) $ 40,000 Cost of goodsb manufactured (J)  

$9,77,000

Beginning finished goods inventory (k) $ 43,200 Ending finished goods inventory (L) $42,100 Cost of goods sold =( J +K) - L

= (9,77,000 + 43,200) - 42,100

= $ 9,78,100