On January 1, Alistair Manufacturing had a beginning balance in Work-in - Proces
ID: 2334030 • Letter: O
Question
On January 1, Alistair Manufacturing had a beginning balance in Work-in - Process Inventory of $160,000 and a beginning balance in Finished Goods Inventory of $26,000. During the year, Alistair incurred manufacturing costs of S206,000 During the year, the following transactions occurred: Job C 62 was completed for a total cost of $142,000 and was sold for $158,000 Job C-63 was completed for a total cost of $180,000 and was sold for $210,000. Job C 64 was completed for a total cost $82,000 but was not sold as of year end The Manufacturing Overhead account had an unadjusted credit balance of $24,000 and was adjusted to zero at year end. What was the amount of gross profit reported by Alistair at the end of the year? OA. $16,000 O B. $46,000 O C. $30,000 O D. $70,000Explanation / Answer
Manufacturing overhead balance is credit balance so credit balance means overapplied overhead
Unadjusted cost of goods sold = 142000+180000 = 322000
Adjusted cost of goods sold = 322000-24000 = 298000
Sales revenue = 158000+210000 = 368000
Gross profit = 368000-298000 = $70000
So answer is d) $70000