On January 1, 2016, Solo Inc. issued 208,000 of its 6% bonds at 104. Interest is
ID: 2334920 • Letter: O
Question
On January 1, 2016, Solo Inc. issued 208,000 of its 6% bonds at 104. Interest is payable semiannually on January 1 and July 1 . The bonds mature in ten years. Solo uses straight-line amortization. The amount of interest expense for the year is: tion 15 0 out of 0.2 points Enterprise Group issued $100,000 of 4-year 6% bonds outstanding on December31 2015 for On April 1, 2016, $20,000 of the bonds were retired at 96 103001 Enterprise uses stra in amor zation. What is the credit to cash? eptember 17, 2018 10:29:03 PM CDTExplanation / Answer
Premium on Bond = Issue Price of the Bond – Face Value
= [$208,000 x 104% - 208,000]
= $8,320
Semiannual Amortization of Premium under straight line method
= $8,320 / 20 Period
= $416
Annual Coupon Interest Amount = Face Value x Coupon rate
= $208,000 x 6% x ½
= $6,240
Interest Expense for the first semiannual period
= Coupon Interest Amount - Semiannual Amortization of Premium on Bond
= $6,240 – 416
= $5,824
Therefore, Interest Expense for the Year = $5,824 x 2 = $11,648