Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Menlo Company distributes a single product. The company\'s sales and expenses fo

ID: 2335052 • Letter: M

Question

Menlo Company distributes a single product. The company's sales and expenses for last month follow TotalPer Unit Sales Variable expenses 632,000 $40 442,400 28 Contribution margin Fixed expenses 189,600 $ 12 45,200 Net operating income $44,400 Required: 1. What is the monthly break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in unit sales Break-even point in sales dollars units 2. Without resorting to computations, what is the total contribution margin at the break-even point? Total contribution margin 3-a How many units would have to be sold each month to earn a target profit of $70,800? Use the formula method. nits sold

Explanation / Answer

1)

Break even sales in units

= Fixed costs / Contribution margin per unit

= $145,200 / $12

= 12,100 units

Break even sales in dollars

= Break even point units x Selling price per unit

= 12,100 x $40

= $484,000

2)

At break even point, there is no profit and no loss

So, Contribution – Fixed costs = 0

So, Contribution = Fixed costs at break even point

So, Total contribution margin at break even point = Fixed costs

= $145,200

3-a)

Units required to be sold

= (Fixed costs + Target profit) / Contribution per unit

= ($145,200 + $70,800) / $12

= 18,000 units

3-b)

4)

Margin of safety dollars

= (Current Sales – Break Even sales)

= ($632,000 – $484,000)

= $148,000

Margin of safety percentage

= (Current Sales – Break Even sales) / Current sales x 100

= ($632,000 – $484,000) / $632,000 x 100

= 23.42%

5)

Contribution Margin Ratio

= Contribution / Sales x 100

= $12 / $40 x 100

= 30%

If there is no change in fixed costs, for every change in Sales, Net operating income increases by Sales x Contribution margin

= $100,000 x 30%

= $30,000

Calculations Contribution Income statement Total Unit Quantity = 18,000 A = Quantity x Price Sales        7,20,000 40 B = Quantity x Variable cost per unit Variable expenses        5,04,000 28 C = A - B Contribution margin        2,16,000 12 D Fixed expenses        1,45,200 E = C - D Net Operating Income           70,800