Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Top Company holds 90 percent of Bottom Company’s common stock. In the current ye

ID: 2341856 • Letter: T

Question

Top Company holds 90 percent of Bottom Company’s common stock. In the current year, Top reports sales of $962,000 and cost of goods sold of $721,500. For this same period, Bottom has sales of $391,000 and cost of goods sold of $312,800. During the current year, Bottom sold merchandise to Top for $160,000. The Parent still possesses 35 percent of this inventory at the current year-end. Bottom had established the transfer price based on its normal gross profit rate. What are the consolidated sales and cost of goods sold?

Explanation / Answer

Gross Profit = (Sales - Cost of Goods Sold) / Sales

= ($962000 - $721500)/$962000

= $240500 / $962000

= 0.25 or 25%

Unrealized gross Profit :-

= ($160000*35%)*25%

= $56000 * 25%

= $14000

Consolidated Sales :-

= T Company's Sales + B Company's Sales - Inter Entity Transaction

= $962000 + $391000 - $160000

= $1193000

Consolidated Cost of Goods Sold :-

= T Company's Cost of Goods Sold + B Company Cost of Goods Sold - Inter Entity Transaction + Unrealized Gross Profit

= $721500 + $312800 - $160000 + $14000

= $888300