Assume that, on January 1, 2018, Matsui Co. paid $2,958,000 for its investment i
ID: 2342772 • Letter: A
Question
Assume that, on January 1, 2018, Matsui Co. paid $2,958,000 for its investment in 87,000 shares of Yankee Inc. Further, assume that Yankee has 290,000 total shares of stock issued. The book value and fair value of Yankee's identifiable net assets were both $580,000 at January 1, 2018. The following information pertains to Yankee during 2018: Net Income $ 290,000 Dividends declared and paid $ 87,000 Market price of common stock on 12/31/2018 $ 36 /share What amount would Matsui report in its year-end 2018 balance sheet for its investment in Yankee? None of these answer choices are correct. $3,045,000. $3,018,900. $3,335,000. Please show work
Explanation / Answer
Percentage of Holdings= 87000/290000=30%
Value of Investment=Cost of investment + Share in Net Income-Share in dividend
=$2,958,000 + 30% * $290,000 - 30%*$87000
=$2958,000 + $87000 +$26100
=$3,018,900