AAA Company produced a product which had a selling price of $20 and a variable c
ID: 2343217 • Letter: A
Question
AAA Company produced a product which had a selling price of $20 and a variable cost which amounted to 60% of sales. The company wants a profit after tax of $15,000. The tax rate is 20% and fixed costs amount to $60,000. AAA must sell.A. 6,250 B. 7,396 C. 9,375 D. 9,844 AAA Company produced a product which had a selling price of $20 and a variable cost which amounted to 60% of sales. The company wants a profit after tax of $15,000. The tax rate is 20% and fixed costs amount to $60,000. AAA must sell.
A. 6,250 B. 7,396 C. 9,375 D. 9,844
A. 6,250 B. 7,396 C. 9,375 D. 9,844
Explanation / Answer
Selling price per unit = 20
Contribution margin per unit = 20*.4 = $8
Profit after tax = 15000
Profit before tax = (15000/.8) = $18,750
Add: Fixed cost = $60,000
Contribution margin = 60000+18750 = 78,750
No. of units sold = 78750/8 = 9,844
Answer - D. 9,844