Assume that you have a stock solution of epinephrine at a concentration of 1mg/m
ID: 23438 • Letter: A
Question
Assume that you have a stock solution of epinephrine at a concentration of 1mg/ml. Further assume that there are 20 drops/ml. a. Calculate the number of drops of the stock solution that must be added to a smooth muscle bath containing 25 ml of Locke's solution so that the final concentration of epinephrine in the muscle bath will be 100?grams/ml. b.Compute the dilution factor which describes that extent to which a single drop of stock drug solution is diluted when added to the smooth muscle bath.Explanation / Answer
a)1mg=20drops
25ml solution =100*10^-3*25mg=2.5 mg=2.5*20=50 drops
b)iam not sure about b
this might be answer
df=(25+2.5)/2.5
=11
pls rate first thanks alot