Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pargo Company budgeted selling expenses of $30,000 in January, $35,000 in Februa

ID: 2346445 • Letter: P

Question

Pargo Company budgeted selling expenses of $30,000 in January, $35,000 in February, and $40,000 in March. Actual selling expenses were $31,000 in January, $34,500 in February, and $47,000 in March.
Complete the selling expense report that compares budgeted and actual amounts by month and for the year to date.

PARGO COMAPNY
Selling Expense Report
For March

By Month

Month Budget Actual Difference
January $ $ $ UF
February $ $ $ FU
March $ $ $ UF

Year to Date

Budget Actual Difference
January $ $ $ UF
February $ $ $ UF
March $ $ $ UF

Explanation / Answer

Hi, If you like my answer rate me first...that way only I can earn points. Thanks Month Budget Actual Difference January = 31000 - 30000 = $1000 February $ 35000 - 34500 = $500 March $47000 - 40000 = $7000 Year to Date Budget Actual Difference January = 31000 - 30000 = $1000 February $ 34500 - 35000 = - $500 March $47000 - 40000 = $7000