Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Policy Date of Purchase Months of Coverage Cost A April 1, 2010 24 $15,840 B Apr

ID: 2357950 • Letter: P

Question


Policy Date of Purchase Months of Coverage Cost
A April 1, 2010 24 $15,840
B April 1, 2011 36 13,068
C August 1, 2011 12 2,700
The total premium for each policy was paid in full (for all months) at the purchase date, and the Prepaid Insurance account was debited for the full cost. (Year-end adjusting entries for Prepaid Insurance were properly recorded in all prior years.) The company's annual accounting period ends on December 31, 2011.

 

I know the adjusting entry is :   Inurance Expense

Prepaid Insurance

I just cannnot come up with the right amount.

Explanation / Answer

A. April 1, 2010, 24 months, $15,840

$15,840/24 months = $660 per month

Amount used in 2011 is a whole year, 12 months: $660*12 = $7,920

Adjusting Journal entry:

Debit Insurance Expense 7,920

Credit Prepaid Insurance 7,920

B. April 1, 2011, 36 months, $13,068

$13,068/36 months = $363 per month

Amount used in 2011, April through December, 9 months: $363*9 = $3,267

Adjusting Journal entry:

Debit Insurance Expense 3,267

Credit Prepaid Insurance 3,267

C. August 1, 2011, 12, $2,700

$2,700/12 months = $225 per month

Amount used in 2011, August through December, 5 months: $225*5 = $1,125

Adjusting Journal Entry:

Debit Insurance Expense 1125

Credit Prepaid Insurance 1125