Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The comparative statements of Beulah Company are presented below. BEULAH COMPANY

ID: 2361977 • Letter: T

Question

The comparative statements of Beulah Company are presented below. BEULAH COMPANY Income Statement For the Years Ended December 31 2014 2013 Net sales (all on account) $500,000 $420,000 Expenses Cost of goods sold 315,000 254,000 Selling and administrative 120,800 114,800 Interest expense 7,500 6,500 Income tax expense 20,000 15,000 Total expenses 463,300 390,300 Net income $ 36,700 $ 29,700 BEULAH COMPANY Balance Sheets December 31 Assets 2014 2013 Current assets Cash $ 21,000 $ 18,000 Short-term investments 18,000 15,000 Accounts receivable (net) 85,000 75,000 Inventory 80,000 60,000 Total current assets 204,000 168,000 Plant assets (net) 423,000 383,000 Total assets $627,000 $551,000 Liabilities and Stockholders

Explanation / Answer

Please I am answering first correctly so lifesaver me only.. Thanks.. Anybody plz don't copy my answers thank you all: a) current ratio - Current assets/c.liabilities = 204,000/134000 = 1.52:1 b. acid test: Current assets - stock/c.liabilities = 204,000 - 80000/134000 = 0.93 c. accounts rec turnover times = Sales/receivables = 500000/85000 = 5.9 times. d. Inventory turnover times = sales/inventory = 500000/80000 = 6.3 times e.Profit margin = Net income/ Sales = 36700/500000 * 100 = 7.3% f. asset turnover times = Sales/ net assets 500000/627000-254000 = 1.3 times g. Return on assets % = Net icome/netassets *100 = 36700/627000-254000 * 100 = 9.8% h. Return on common stockholders’ equity % = Net income/Stockholders’ equity Common stock * 100 = 36700/150000 * 100 = 24.5% i. Earning per share = NEt income/no.of common equity shares = 36700/(150000/5) = $1.22 earnings per share. j. Price-earnings ratio times = Market price per share/earning per share = 19.5/1.22 = 16 times k. Payout ratio % = net income - (difference in retained earnings in the years)/retained earnings * 100 = 36700 - (223000-200000)/223000 * 100 = 6.1% l. Debt to total assets % = bondpayable/total assets *100 = 120000/627000 *100 = 19.1% m. Times interest earned times = net income/interest = 36700/7500 = 4.9 times