Bonds Issued at a Premium Assume that a company issues a bond at 113 having a fa
ID: 2368578 • Letter: B
Question
Bonds Issued at a Premium Assume that a company issues a bond at 113 having a face value of $5,000 and a coupon interest rate of 8%. The bond pays interest annually, has a five-year maturity time frame, and bonds of similar risk are currently paying interest rates of 5%. The bond's issue price would be $ , it would make an annual interest payment on the bond in the amount of $ , and at the end of five years would pay back the principal of $ .The total premium on the bond is $ . Because bonds issued at a premium result in the company receiving more money up front, the bonds are actually costing the company less than just the periodic interest payments. For this reason, total interest expense equals the total interest paid over the life of the bond less the total premium on the bond. Total interest expense on this bond is $ .Explanation / Answer
Coupon payment = 8%*5000 = 400 Issue price = 400/1.05 + 400/1.05^2 + 400/1.05^3 + 400/1.05^4 + 400/1.05^5 +5000/1.05^5 =$5649.42 annual interest payment = $400 pay back the principal = $5000 Total premium on the bond = $5649.42-5000 = $649.42 Total interest paid = 400*5 = $2000 Total interest expense = 2000- 649.42 =$1350.58