Please help me understand, show work step by step I have to use this for my midt
ID: 2370543 • Letter: P
Question
Please help me understand, show work step by step I have to use this for my midterm...
TOTAL PER UNIT
$ %
SALES $450,000 $ 20 100
LESS VARIABLE EXPENSES 315,000 14 70
CONTRIBUTION MARGIN $135,000 $6 30
LESS FIXED EXPENSES 75,000
NET INCOME $60.000
1. COMPUTE THE DEGREE OF OPERATING LEVERAGE USING THE ORIGINAL DATA.
2. ASSUMING THE COMPANY INCREASES SALES BY 10% HOW MUCH WILL NET INCOME INCREASE?
3. PROVE YOUR ANSWER IN #2 QUESTION BY PREPARING A CONTRIBUTION INCOME STATEMENT AT THE LEVEL OF ACTIVITY.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
1) Degree of Operating Leverage = Contribution/Net Operating Income = 135000/60000 = 2.25
2) If sales increases by 10%
Sales = 450000 + 10%*450000 = 495000
Less Variable Cost = 70% of 495000 = 346500
Contribution = 495000 - 346500 = 148500
Less Fixed Cost = 75000
Net Income = 73500
Therefore, net income will increase by 73500 - 60000 = 13500
3) Income statement already prepared under step 2.
Thanks.