(Ignore income taxes in this problem.) Czaplinski Corporation is considering a p
ID: 2372446 • Letter: #
Question
(Ignore income taxes in this problem.) Czaplinski Corporation is considering a project that would require an investment of $873,000 and would last for 5 years. The incremental annual revenues and expenses generated by the project during those 5 years would be as follows:
31,500
203,500
87,000
139,500
$64,000
Sales $235,000 Variable expenses31,500
Contribution margin203,500
Fixed expenses: Salaries 30,500 Rents 22,000 Depreciation87,000
Total fixed expenses139,500
Net operating income$64,000
Explanation / Answer
Initial cash flow = 873000
Cash flow for 5 years = operating income + depreciation = 64000+87000 = 151000
Scrap = 44000
Pay back period = NPV of the project is negative.
So pay back period does not exist for this particular oppurtunity.
As the firm is not able to cover its intial cost.