Renfro Manufacturing identified the following data in its two production departm
ID: 2373486 • Letter: R
Question
Renfro Manufacturing identified the following data in its two production departments.
Manufacturing overhead costs:
assembly = $600,000
finishing = $1,200,000
Direct labor hours worked:
assembly = 12,000 DLH
finishing = 20,000 DLH
Machine hours used:
assembly = 6,000 MH
finishing = 16,000 MH
1.What is the company's single plantwide overhead rate based on direct labor hours (DLH)? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
2.What is the company's single plantwide overhead rate based on machine hours (MH)? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part 1:
Direct Labor Hour Single Plantwide Overhead Rate = (600000 + 1200000)/(12000 + 32000) = 56.25 per direct labor hour
Part 2:
Machine Hour Single Plantwide Overhead Rate = (600000 + 1200000)/(6000 + 16000) = 81.818 or 81.82 per machine hour
Thanks.