Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Melanie Construction company entered into a contract to construct a building for

ID: 2375670 • Letter: M

Question

Melanie Construction company entered into a contract to construct a building for Steve Elbert. The contract called for a flat fee of $900,000, and specified that a progress report be given periodically as to percentage of completion. Construction activities for the first two years are summarized below:

2007: Construction costs incurred during the year amounted to $172,800; estimated cost to complete, $547,200.
2008: Construction costs incurred during the year amounted to $385,450; estimated cost to complete, $166,750.

Instructions:
Using the percentage-of-completion method, compute the amount of gross profit Melanie Construction Company should recognize in 2007 and 2008 as a result of this contract.

2007:






2008:

Explanation / Answer

2007:
Total Gross Profit = 900000-720000 = 180000

Percentage of completeion = 172800/(172800+547200) = 24%


Gross Profit to be recognised in 2007 = 180000*24% = $43200



2008:

Total Gross Profit = 900000- (172800+385450+166750) = 175000


Percentage of completeion till 2008 = 558250/725000 = 77%


Gross Profit to be recignised till 2008 = 175000*77% = 134750


Gross profit alrady recognised in 2007 = 43200


Gross profit to be recognised in 2008 = 134750-43200 = $91550