Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Baker Corporation applies overhead based upon machine-hours. Budgeted factory ov

ID: 2375845 • Letter: B

Question

Baker Corporation applies overhead based upon machine-hours. Budgeted factory overhead was $266,400 and budgeted machine-hours were 18,500. Actual factory overhead was $287,920 and actual machine-hours were 19,050. Before disposition of over- or underapplied overhead, the cost of goods sold was $560,000 and ending inventories were as follows:

Direct Materials 60000

WIP 190000

Finished Goods 250000

Total 500000
    
Required:
a. Compute the amount of overhead applied to production.
b. Prepare the journal entry to dispose of the over/under-applied overhead using the write-off to cost of goods sold approach.
c. Prepare the journal entry to dispose of the over/under-applied overhead using the proration approach.

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answer as follows:


Part A:


Predetermined Overhead Rate = 266400/18500 = 14.4 per machine hours

Overhead Applied = 19050*14.4 = 274320


Underapplication of overhead = 287920 - 274320 = 13600


Answer is 13600 (Underapplied).


Part B:


Cost of Goods Sold Dr. 13600

Underapplied Manufacturing Overhead Cr. 13600


Part C:


Raw Material Dr. 769.91
Work In Porgress Dr. 2437.74
Finished Goods Dr. 3207.55
Cost of Goods Sold Dr. 7184.91
Under Applied Manufacturing Overhead Cr. 13600


Thanks.