Ace company purchased a machine valued at $320,000 on August 1. The equipment ha
ID: 2376671 • Letter: A
Question
Ace company purchased a machine valued at $320,000 on August 1. The equipment has an estimated useful life of five years or 2.5 million units. The equipment is estimated to have a salvage value of $8,200. Assuming the double declining balance method of depreciation, what is the amount of depreciation expense that needs to be recorded at the end of the second year if 710,000 units were produced?A.$128,000
B.$62,360
C.90,880-WRONG
D.$88,750
E.$106,667
I would like instructions on how to solve the problem not just the answer. Thanks.
Explanation / Answer
Straight line percentage = 1/5 x100 = 20%
Double declining percentage = 20% x 2 =40%
Depreciation= 40 % x 320,000=128,000
Cost of asset=$320,000
Salvage Value= 8,200
Depreciable Value= $311,800
Straight line line method: 311,800/5 yrs =$62,360
Annual Depreciation Accumulated Depreciation Book Value
year 0 $320,000
1 $128,000 $128,000 192,000
2 76,800 204,800 115,200
3 46,080 250,880 69,120
4 27,648 278,528 41,472
5 33,272 311,800 8,200