Master Machine Corporation incurs the following estimated annual costs in making
ID: 2377322 • Letter: M
Question
Master Machine Corporation incurs the following estimated annual costs in making a
subassembly for one of its products:
Total Cost for
20,000 units Unit Cost
Factory Overhead:
Variable $ 300,000 $15
Fixed $ 960,000 $48
Direct Labor $ 900,000 $45
Direct Materials $ 600,000 $30
Another manufacturer offers to sell Master Machine the same subassembly for $96 per
unit for 20,000 units per year. Determine whether Master Machine should make or buy the
subassembly, assuming that the plant capacity now used to make the subassembly would
become idle if they were purchased and that $200,000 of the fixed factory overhead could be avoided by not making the subassembly.
Explanation / Answer
cost for making sub assembly =300,000+960,000+900,000+600,000
=2,760,000
cost for purchasing assembly= 96*20,000-200,000 (it was told.. can avoid 200,000)
=1,720000
there fore it is better to purchase than to make