Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following information to answer the five questions in the quiz: Door & W

ID: 2377566 • Letter: U

Question

Use the following information to answer the five questions in the quiz:  Door & Window Co. was organized on August 1 of the current year. Projected sales for the next three months are as follows:

August- $$120,000

September- $200,000

October- $230,000

1. The company expects to sell 40% of its merchandise for cash. Of the sales on account, 25% are expected to be collected in the month of the sale and the remainder in the following month.

What are the total credit sales for August:

a. $120,000

b. $72,000

c. $48,000

d. none of the above

2. What are the total credit sales for October:

a. $92,000

b. $120,000

c. $138,000

d. none of the above

3. What are the total cash collections for August?

a. $120,000

b. $72,000

c. $48,000

d. $66,000

4.What are the total cash collections for September?

a. $164,000

b. $80,000

c. $200,000

d. $120,000

5. What are the total cash collections for October?

a. $230,000

b. $138,00

c. $216,500

d. $92,000

Explanation / Answer

1. The company expects to sell 40% of its merchandise for cash. Of the sales on account, 25% are expected to be collected in the month of the sale and the remainder in the following month.


What are the total credit sales for August:

= 60%*120,000 = 72,000

b. $72,000


2. What are the total credit sales for October:

=60%*230,000 = 138000

c. $138,000


3. What are the total cash collections for August?

= 40%*120000 Cash +25%*(120000-40%*120000) of Credit sales

= 40%*120000 + 25%*60%*120000

= 66000

d. $66,000


4.What are the total cash collections for September?

= 75%*(120000-40%*120000)of Aug + 40%*200000 + 25%*(200000-40%*200000)

= 75%*60%*120000 + 40%*200000+25%*60%*200000

= 164000

a. $164,000


5. What are the total cash collections for October?

=75%*(200000-40%*120000)of Sep + 40%*230000 + 25%*(230000-40%*230000)

= 75%*60%*200000 + 40%*230000+ 25%*60%*230000

= 216500

c. $216,500