Mitchell Company had the following budgeted sales for the last half of last year
ID: 2379521 • Letter: M
Question
Mitchell Company had the following budgeted sales for the last half of last year:
The company is in the process of preparing a cash budget and must determine the expected cash collections by month. To this end, the following information has been assembled:
Assume that the accounts receivable balance on July 1 was $76,000. Of this amount, $50,000 represented uncollected June sales and $26,000 represented uncollected May sales. Given these data, the total cash collected during July would be:
Explanation / Answer
$50,000 uncollected June sales = 50% of June credit sales
June credit sales = 50,000/50% = $100,000
Amount of June sales collected in July =30%*100000= 30,000
Amount of May sales collected in July =26,000
Amount of July sales collected in July=50,000 + 150,000*50%=125,000
total cash collected during July = 30,000+26000 + 125000=$181,000