Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CJ’s Pizza purchased a delivery van on January 1, 2011, for $25,000. In addition

ID: 2382339 • Letter: C

Question

CJ’s Pizza purchased a delivery van on January 1, 2011, for $25,000. In addition, CJ’s paid sales tax and title fees of $1,000 for the van. The van is expected to have a four year life and a salvage value $6,000.

a. Using the straight-line method, compute the depreciation expense for 2011 and 2012.

Calculation of Depreciation:
Van Cost
Sales Tax & Title Fees
Total Cost

Depreciable Cost:
Depreciation:

2011 Depreciation:
2012 Depreciation:







b. Prepare the general journal entry to record the 2011 depreciation expense.


Date Account Titles Debit Credit

2011 Depreciation Expense
Accumulated Depreciation


c. Assume the van was sold on January 1, 2014, for $12,000. Prepare the journal entry for the sale of the van in 2014.

Cost
Less: Accumulated Depreciation
Book Value, 1/1/2014

Gain on Sale =

Date Account Titles Debit Credit

2014 Cash
Accumulated Depreciation
Delivery Van
Gain on Sale

Explanation / Answer

A.)
Cost of the van:
$25,000 + $1,000 = $26,000

Straight-Line Depreciation:

Depreciable Cost = $26,000 - $6,000 = $20,000

Depreciation Expense = (Cost - Salvage Value)/Useful Life
Depreciation Expense = ($26,000 - $6,000)/4 = $5,000 per year

2011: $5,000
2012: $5,000

B.)
12/31/11
DR: Depreciation Expense 5,000
CR: Accumulated Depreciation 5,000

C.)
Cost: $26,000
Acc. Dep.: (15,000) --------- ($5,000 x 3 years)
BV: $11,000

Gain on Sale = Selling Price - Book Value = $12,000 - $11,000 = $1,000

1/1/14
DR: Cash 12,000
DR: Acc. Dep. 15,000
CR: Van 26,000
CR: Gain 1,000

As you can see, the debit side balances with the credit side. Sorry about the formatting of the entries. I can't indent on here (or I don't think I can).

Please rate. Thanks.