Carlyle Chemicals is evaluating a new chemical compound used in the manufacturin
ID: 2382717 • Letter: C
Question
Carlyle Chemicals is evaluating a new chemical compound used in the manufacturing of a wide range of consumer products. The firm is concerned that inflation in the cost of raw materials will have an adverse effect on the projects cash flows. Specifically, the firm expects the cost per unit (which is currently $0.89) will rise at a rate of 12% annually over the next three years. The per-unit selling price is currently $0.96 and this price is expected to rise at a meager 4% annual rate over the next three years. If Carlyle expects to sell 6, 7.2,and 9.5 million units for the next three years, respectively, what is your estimate of the gross profits to the firm? Based on these estimates, what recommendation would you offer to the firm's management with the regard to this product? (Note: be sure to round each unit price and unit cost per year to the nearest cent)
The gross profit or (loss) for year 1 is $___ (round to the nearest dollar)
The gross profit or (loss) for year 2 is $___ (round to the nearest dollar)
The gross profit or (loss) for years 3 is $___ (round to the nearest dollar)
Explanation / Answer
Revenue in Year 1 = 6,000,000 * $0.96 * (1 + 4%)
= $5,990,400
Cost of raw material in Year 1 = 6,000,000 * $0.89 * (1 + 12%)
= $5,980,800
Revenue in Year 2 = 7,200,000 * $0.96 * (1 + 4%)2
= $7,476,019
Cost of raw material in Year 2 = 7,200,000 * $0.89 * (1 + 12%)2
= $8,038,195
Revenue in Year 3 = 9,500,000 * $0.96 * (1 + 4%)3
= $10,258,760
Cost of raw material in Year 3 = 9,500,000 * $0.89 * (1 + 12%)3
= $11,878,666
Gross profit for Year 1 = Revenue in Year 1 - Cost of raw material in Year 1
= $5,990,400 - $5,980,800
= $9,600 is profit
Gross profit for Year 2 = Revenue in Year 2 - Cost of raw material in Year 2
= $7,476,019 - $8,038,195
= ($562,176) is loss
Gross profit for Year 3 = Revenue in Year 3 - Cost of raw material in Year 3
= $10,258,760 - $11,878,666
= ($1,619,906) is loss
Therefore, the management should phase out the product at the end of the Year 1 as the product would start to hurt the income statement from Year 2 due to reducing contribution on account of relative higher increase in raw material compared to product price.