Today’s zero-rate curve is summarised in the table below. Calculate the price (p
ID: 2384475 • Letter: T
Question
Today’s zero-rate curve is summarised in the table below.
Calculate the price (per $100 par value), to three decimal places, of a three-year fixed-coupon
bond paying a coupon rate of 9% pa if the bond pays coupons every half year. Assume that the
bond is default-free and that a coupon has just been paid -- that is, price the bond on an ex-interest
basis.
Hint: find the bond price as the present value of its future cash flows, using the discount
factors retrieved from the zero-rate curve that we discussed in class.
Explanation / Answer
Coupon payment =(9%/2)*$100=$4.5
Price of the bond
=4.5÷(1,05755)^(1/2)+4.5÷(1.0625)+4.5÷(1.06445)^(3/2)+4.5÷(1+0.06555)^2+4.5/(1.066)^(2.5)+(4.5+100)/(1.0661)^3
=$106.87