Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cost Volume Profit Farrell Company manufactures a product that sells for $50 per

ID: 2388517 • Letter: C

Question

Cost Volume Profit

Farrell Company manufactures a product that sells for $50 per unit. Farrell incurs a variable cost per unit of $30 and $3,400,000 in total fixed costs to produce this product. They are currently selling 200,000 units.

Instructions: Complete each of the following requirements, presenting labeled supporting computations.

(A) Compute and label the contribution margin per unit and contribution margin ratio.

(B) Using the contribution margin per unit, compute the break-even point in units.

(C) Using the contribution margin ratio, compute the break-even point in dollars.

(D) Compute the margin of safety and margin of safety ratio.

(E) Compute the number of units that must be sold in order to generate net income of $400,000 using the contribution margin per unit.

(F) Should Farrell give commission to its salesmen based on 10% of sales, if it will decrease fixed costs by $400,000 and increase sales volume 10%? Support your answer with labeled computations.

NOTE: I KNOW it's a LOT! Will rate LIFESAVER!

Explanation / Answer

Farrell Company manufactures a product that sells for $50 per unit

Variable Cost per unit = $30

Total Fixed Cost = $3,400,000

Number of selling units = 200,000 units

Selling price per unit = $50 per unit

(A)    Compute and label the contribution margin per unit and contribution margin ratio:

Contribution Margin per unit = [Selling price per unit – Variable Cost per unit]

Contribution Margin per unit = [$50 - $30]

Contribution Margin per unit = $20

(B)     Using the contribution margin per unit, compute the break-even point in units:

Break-even point in units = [Total Fixed Cost / Unit Contribution]

Break-even point in units = [$3,400,000 / $20]

Break-even point in units = 170,000 units

(C)    Using the contribution margin ratio, compute the break-even point in dollars:

Break-even point in dollars = [Total Fixed Cost / Contribution margin ratio]

Contribution Margin Ratio = [(Sales – Variable Cost) / Sales]

Contribution Margin Ratio = [($50 - $30) / $50]

Contribution Margin Ratio = 0.40 (Or) 40%

Break-even point in dollars = [$3,400,000 / 0.40]

Break-even point in dollars = $8,500,000

(D)    Compute the Margin of Safety and Margin of Safety Ratio:

Margin of Safety = [Total budgeted or actual sales – Break even sales]

Total budgeted or actual sales = [200,000 units * $50 per unit]

Total budgeted or actual sales = $10,000,000

Break-even Sales = $8,500,000

Margin of Safety = [$10,000,000 - $8,500,000]

Margin of Safety = $1,500,000

Margin of Safety Ratio = [Margin of Safety in dollars / Total budgeted or

actual sales]

Margin of Safety Ratio = [$1,500,000 / $10,000,000]

Margin of Safety Ratio = 0.15 (or) 15%

(E)     Compute the number of units that must be sold in order to generate net income of $400,000 using the contribution margin per unit:

Number of required units = [($3,400,000 + $400,000) / $20]

Number of required units = 190,000 units