Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Materials costs of $1003000 and conversion costs of $1134360 were charged to a p

ID: 2391841 • Letter: M

Question

Materials costs of $1003000 and conversion costs of $1134360 were charged to a processing department in the month of September. All materials are added at the beginning of the process, while conversion costs are incurred uniformly throughout the process. There were no units in beginning work in process, 170000 units were started into production in September, and there were 8000 units in ending work in process that were 30% complete at the end of September.

What was the total amount of manufacturing costs assigned to those units that were completed and transferred out of the process in September?

$2073600.

Explanation / Answer

Unit transferred out = 170000-8000 = 162000 units

equivalent unit of material = 170000

Equivalent unit of conversion = 162000+(8000*30%) = 164400 Unit

Cost per equivalent unit of material = 1003000/170000 = 5.9

Cost per equivalent unt of conversion = 1134360/164400 = 6.9

Total amount of manufacturing costs assigned to those units that were completed and transferred out of the process in September = (5.9+6.9)*162000 = $2073600

So answer is a) $2073600