Abraham Company uses activity-based costing. The company has two products: A and
ID: 2396182 • Letter: A
Question
Abraham Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A Is 2,400 units and of Product B Is 1,350 unts. There are three activity cost pools, with estimated costs and expected activity as follows: Estimated ??? Total Expected Activity Activitues Overhead Cost Product A Product B $75,887 1,800 3,700 Activity 2$99,855 2,900 Act 16004,500 1900 $112,670 960 940 The overhead cost per unit of Product A is closest to: O $66.77 O $76.91 O $9494 O $53.40 0Explanation / Answer
Activity based cost for:
Activity 1=Total cost/Total activity
=(75887/3700)=$20.51
Activity 2=(99855/4500)=$22.19
Activity 3=(112670/1900)=$59.3
Hence total cost for A=(20.51*1900)+(22.19*2900)+(59.3*960)
=$160248
Hence cost per unit for Product A =$160248/2400 units
which is equal to
=$66.77