Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1,201s, the Allegheny Corporation purchased machinery for $160,.000,

ID: 2398689 • Letter: O

Question

On January 1,201s, the Allegheny Corporation purchased machinery for $160,.000, The estimated service life of the machinery is to years and the estimated residual value is $17000. The machine is expected to produce 260,000 units during its life. Required Calculate depreciation for 2018 and 2019 using each of the following methods. . Straight line. 2. Sum-of-the-years'-digits. 3. Double-declining balance. 4. One hundred fifty percent declining balance. 5. Units of production (units produced in 2018, 39,000; units produced in 2019, 34,000). Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Required 5 Calculate depreciation for 2018 and 2019 using sum-of-the-years' digits Sum-of-the-years' digits depreciation Depreciable x Year Rate per Depreciation Expense Base 2018 2019 ? Required 1 Required 3>

Explanation / Answer

1. Straight Line Depreciation: ($160,000-$17000)/10 = $ 14300 for 2018 and 2019

2. Sum of years Digit Method: 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 = 55

Therefore for 1st year, depreciation would be 10/55x143,000 = $ 26000

For 2nd year, dep would be 9/55x$143,000 = $ 23400

3. Double-declining balance.

2018- depreciation for the period:

beginning of period book value= $160000

Depreciation rate= 2 * 100/10% = 20%

depreciation expense= $160000 * 20% = $32000

2019- depreciation for the period:

begnning of period book value= $160000 - $32000 = $128000

Depreciation rate= 20%

depreciation expense= 20%*$128000 = $25600

4. One hundred fifty percent declining balance.

2018- depreciation for the period:

beginning of period book value= $160000

Depreciation rate= 1.5 * 10% = 15%

depreciation expense= 15%*$160000 = $24000

2019- depreciation for the period:

beginning of period book value= $160000 - $24000 = $136000

Depreciation rate= 15%

depreciation expense= 15% * $136000 = $20400

5. Units of production (units produced in 2016, 39,000; units produced in 2017, 34,000). (Round "Depreciation per unit rate" answers to 2 decimal places.)

2018 depreciation expense:

depreciation per unit rate= ($160000 -$17000) / 260000 = .55 per unit

units produced in 2018= 39000

Depreciation in 2018= 39000 * $.55 = $21450

2019 depreciation expense:

depreciation per unit rate= $.55

units produced in 2019= 34000

Depreciation in 2019= 34000 * $.55 = $18700

***it takes a lot of efforts to frame a answer, please give it a positive rating, thanks***