Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Check my work Problem 14-1 Determining the price of bonds; discount and premium;

ID: 2403961 • Letter: C

Question

Check my work Problem 14-1 Determining the price of bonds; discount and premium; issuer and investor [LO14-2] On January 1, 2018, Instaform, Inc., issued 12% bonds with a face amount of $60 million, dated January 1. The bonds mature in 2037 (20 years). The market yield for bonds of similar risk and maturity is 14%. Interest is paid semiannually. A of 1 P SI RA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Required: 1-a. Determine the price of the bonds at January 1, 2018. 1-b. Prepare the journal entry to record their issuance by Instaform. 2-a. Assume the market rate was 11%. Determine the price of the bonds at January 1, 2018. 2-b. Assume the market rate was 11% Prepare the journal entry to record their issuance by Instaform. 3. Assume Broadcourt Electronics purchased the entire issue in a private placement of the bonds. Using the data in requirement 2, prepare the journal entry to record the purchase by Broadcourt. Complete this question by entering your answers in the tabs below Req 28Req 3 Req 1A Req 1B Determine the price of the bonds at January 1, 2018. (Enter your answer in whole dollars.) Price of the bonds Req 2A Req 1B>

Explanation / Answer

Required 1A

Semiannual cash interest: 12% * 60,000,000 * 6/12 = $3,600,000

Due at maturity: $60,000,000

Present value of interest:(PVIFA table) 40 payments @ 7% = 13.33171 * 3,600,000 = $47,994,156

Present value of $60,000,000: (PVIF table) 40 periods @ 7% = 0.06678* 60,000,000 = $4,006,800

Price of bonds: $47,994,156 + $4,006,800 = $52,000,956

Required 1B

Required 2A

Semiannual cash interest: 12% * 60,000,000 * 6/12 = $3,600,000

Due at maturity: $60,000,000

Present value of interest: (PVIFA table) 40 payments @ 5.5% = 16.04612*3,600,000 = $57,766,032

Present value of $60,000,000: (PVIF table) , 40 periods @ 5.5% = 0.11746 * 60,000,000 = $7,047,600

Price of bonds: $57,766,032 + $7,047,600 = $64,813,632

Required 3

Event general journal debit credit 1 cash 52,000,956 Discount on Bonds payable (60,000,000-52,000,956) 7,999,044 Bonds payable 60,000,000