Question 1 (1 point) At the beginning of the year, XYZ had $250,000 in Accounts
ID: 2408236 • Letter: Q
Question
Question 1 (1 point) At the beginning of the year, XYZ had $250,000 in Accounts Receivable and $45,000 in Allowance for Doubtful Accounts. During the year XYZ sold $1,500,000 of product on account and collected $1,350,000 in cash. In addition, a customer declared bankruptcy so XYZ wrote-off $30,000 of outstanding Accounts Receivable. Question 1: Determine the ending balance in Accounts Receivable and Allowance for Doubtful Accounts before any adjusting entry or provision for bad debt expense is recordedExplanation / Answer
Q1) Determine ending balance of Account receivable and allowance for doubtful accounts
Ending balance of account receivable = 250000+1500000-1350000-30000 = 370000
Ending balance of allowance for doubtful accounts = 45000-30000 = 15000
Q2) Adjusting entry :
3) Calculate net realizable value :
Net realizable value = 370000-52000 = 318000
Date accounts & explanation debit credit Bad debt expense (370000*10%) 37000 Allowance for doubtful accounts 37000 (To record adjusting entry)