Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pitt Company has the following data for 20X4 concerning its manufacturing operat

ID: 2408562 • Letter: P

Question

Pitt Company has the following data for 20X4 concerning its manufacturing operations. PITT COMPANY DATA FOR 20X4 SALES AND MANUFACTURING OPERATIONS Selling price per unit $ 120 Variable manufacturing cost per unit 95 Variable operating cost per unit 15 Total fixed manufacturing costs 500,000 Total fixed operating costs 100,000 The company produced 100,000 units during the year and sold 90,000 of those units. REQUIRED: Answer the following questions related to the above data, showing appropriate calculations to support your answers. (1) What is the company's total revenue for the year? (2) What is the company's full absorption cost per unit? (3) What is the company's contribution margin per unit? (4) What is the company's total gross profit for the year? (5) What is the company's net income for the year under variable costing? (6) What is the value of the company's ending inventory under variable costing? (7) What is the company's net income for the year under full absorption costing? (8) What is the value of the company's ending inventory under full absorption costing?

Explanation / Answer

Solution:

(1) What is the company's total revenue for the year?

Total Revenue for the year = Units Sold 90,000 Units x Unit Selling Price $120 = $10,800,000

(2) What is the company's full absorption cost per unit? = $100 per unit

Under Absorption Costing, product cost includes direct material, direct labor, variable manufacturing costs and fixed manufacturing overhead costs.

$$

Variable Manufacturing Cost per unit

$95

Per Unit Fixed Manufacturing Costs ($500,000 / Units Produced 100,000 Units)

$5

Product Cost Per Unit Under Absorption Costing

$100

(3) What is the company's contribution margin per unit?

Unit Selling Price = $120

Total Variable Cost Per Unit = Unit Variable Manufacturing Cost $95 + Unit Variable Operating Cost $15 = $110

Contribution Margin Per Unit = Unit Selling Price $120 – Unit Variable Cost $110 = $10 per unit

Contribution Margin per unit = $10 per unit

(4) What is the company's total gross profit for the year?

Gross Profit = Total Sales – Cost of Goods Sold

Total Sales / Revenue (refer part 1) = $10,800,000

Cost of Good Sold (Under absorption costing) = Units Sold 90,000 * Product Cost per unit $100 = $9,000,000

Gross Profit = Sales 10,800,000 – COGS 9,000,000 = $1,800,000

Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you

Pls ask separate question for remaining parts

$$

Variable Manufacturing Cost per unit

$95

Per Unit Fixed Manufacturing Costs ($500,000 / Units Produced 100,000 Units)

$5

Product Cost Per Unit Under Absorption Costing

$100