Exercise 6-42 (Algorithmic) Applying the Cost of Goods Sold Model Shippington Sa
ID: 2408981 • Letter: E
Question
Exercise 6-42 (Algorithmic) Applying the Cost of Goods Sold Model Shippington Sales sells a single product. At the beginning of the year, Shippington had 120 units in stock at a cost of $5 each. During the year, Shippington purchased 850 more units at a cost of $5 each and sold 210 units at $13 each, 250 units at $15 each, and 360 units at $14 each. Required: 1. Using the cost of goods sold model, what is the amount of ending inventory and cost of goods sold? Cost of goods sold Ending inventory 2. What is Shippington's gross margin for the year?Explanation / Answer
Cost of goods sold
$4,100
Ending Inventory
$750
Gross Margin
$7,420
Workings
We Know Cost of goods sold = Beginning Inventory + Purchases – Ending Inventory
Cost of Goods Sold = [210 + 250 + 360 ] x $5 = $4,100
Purchases = 850 x $5 = $4,250
Ending Inventory = Beginning Inventory + Purchases - Cost of good sold
= [ 120 x $5 ] + 4,250 – 4,100
= $750
Gross Margin for the year = Sales – Cost of goods sold
= [ (210 x $13) + (250 x $15) + (360 x $14) ] - $4,100
= $11,520 – 4,100
= $7,420
Cost of goods sold
$4,100
Ending Inventory
$750
Gross Margin
$7,420