The following Information applies to the questions displayed below. Data for Her
ID: 2416890 • Letter: T
Question
The following Information applies to the questions displayed below. Data for Hermann Corporation are shown below: Percent of Sales 100% 64% Per U Selling price Varlable expenses $ 125 80 Contribution margin $ 45 36% Flxed expenses are $85,000 per month and the company is selling 2.705 units per month $85,000 per month and the company is selling 2,7 units per month. value 20.00 points Required: 1-a. The marketing manager argues that a $9,000 increase in the monthly advertising budget would increase monthly sales by $20,000. Calculate the increase or decrease in net operating income. mien decreases Bils 1000; $1,800 et operating incomedecreasesExplanation / Answer
1.a
Particulars Given data If sales increased by 20000 and increased in advertising
Sales [ 2700 * 125 ] (100%) 337500 357500
less variable expenses (64%) (216000) (228800)
[ 2700 * 80]
Contribution (36%) 121500 128700
less: fixed expenses (85000) (94000)
Net operating income 36500 34700
while, comparing the given data and calculating data net operating income is decreased by 1800
2.a.
sales [2700 * 125 ] = 337500
sales is increased by 20% = 337500 + 337500 *20% = 337500 + 67500 = 405000
Variable expense increased by 5 per unit then 80+5 = 85 = 2700units * 85 = 229500
Total contribution = sales - variable expenses
= 405000 - 229500 = 175500
2.b.yes , higher quality components be used because total contribution is high compared with 1. a contribution.