Use the following contribution margin statement for 2009: Required: a) How much
ID: 2418926 • Letter: U
Question
Use the following contribution margin statement for 2009:
Required:
a) How much is the price per unit, unit variable cost and unit contribution margin?
price= unit VC= unit CM=
b) Write down the CVP relation: profit as a function of sales volume in units
(fill in the missing numbers in an equation like: Profit = 2 *Volume - 50).
Profit = *Volume -
c) If sales volume increases by 20% (from 100 to 120), how much is the $ change in profits?
d) What is the sales volume required to achieve target profit of $1,750?
e) How much is the breakeven volume?
Breakeven revenue?
f) How much is the margin of safety (at current sales volume of 100 units)?
(enter percentages as a fraction of 1, i.e., enter 23.47% as 0.2347)
g) Based on the margin of safety computed in (f), will you start making a loss if sales drop by 30%?
(enter 1 for yes, 2 for no)
h) How much is the operating leverage (at current sales volume of 100 units)?
(enter percentages as a fraction of 1, i.e., enter 23.47% as 0.2347)
If fixed costs increase, will it increase or decrease the operating risk?
(enter 1=increase, 2=decrease)
Explanation / Answer
a) Price p.u. =4500/100 = 45 , VC p.u. =2000/100 = 20, Cont Margin p.u. = 2500/100 = 250
b) Profits = Sales - Variable expenses - Fixed expenses
Profits = 100*45 - 20*100- 1500
Profits = 1000
c) Profits = 45*120 - 20*120 - 1500 = 1500
Change in profit = 1500-1000=500
d) Profits = Sales - Variable expenses - Fixed expenses
1750 = 45* x - 20* x - 1500
x = 130
Hence, required sales volume is 130 units
e) Breakeven volume = Total Fixed Cost / (Selling price - variable cost per unit
= 1500/ (45-20) = 60units
Break even Revenue = (Fixed Costs) / (1 - (Variable cost per unit/Selling Price per unit))
= (1500) / (1-20/45) = 833.33
f) Margin of safety = (Current sales level - Breakeven Point) / Selling price per unit
= (100-60) / 45 = .8888
g) 2 : No
h) Operating Leverage = Contribution Margin / Net operating Income
= 2500/1000 = 2.5
The degree of operating leverage can be used to estimate how a given percentage change in sales volume will affect net income at a given level of sales, assuming there is no change in fixed expenses. So in given case if fixed cost increase it will lead to increase in operating risk.